03.12.2013 | www.ttg.cz

 Co hýbe cestovním ruchem? Kanada bez víz? Reakce CK na ČNB?

Čtěte novinky z posledního vydání TTG!

Vzhůru do Kanady: co přinese zrušení víz a první kanadský dopravce?

  Tak je to tady! Konečně jsme se dočkali zrušení kanadských víz. Je to samosebou skvělá zpráva pro všechny cestovatele, neboť nyní je pro nás americký kontinent od Aljašky po Patagonii bezvízový. S jásáním bych ale po zkušenostech z let minulých chvíli počkal…

  První zrušení víz do Kanady v roce 1996 provázel solidní cestovatelský boom, následovaný bohužel boomem vystěhovaleckým, který nám víza brzy (v roce 2007) přinesl zpět. Čeští turisté tenkrát znovuzavedení víz do Kanady tak nějak pochopili, ostatně do USA bylo víz také stále třeba a podmínky pro jejich získání byly tenkrát obtížnější. Prostě jsme byli na „vízové problémy“ spojené s cestováním do Ameriky zvyklí. Druhé zrušení kanadských víz na sklonku roku 2007 přineslo turistice z Čech do Kanady nový impulz, ale raketový nárůst cest do této země nastal teprve po zavedení bezvízového styku s USA v říjnu 2008. Bylo to logické, neboť naprostá většina turistů spojuje cestu do Kanady s návštěvou USA.

  Jako studená sprcha na české občany zapůsobilo znovuzavedení víz do Kanady uprostřed turistické sezony v červenci 2009. Tento nepochopitelný krok kanadské vlády byl velice bolestný nejenom pro subjekty v cestovním ruchu na obou stranách, jimž ze dne na den ukončil skvěle rozjetou sezonu. Prodeje zájezdů klesly o 90 %, cesty individuálních turistů o více než polovinu. Oficiální důvod – imigrace převážně romských občanů z ČR do Kanady.

  Když se dnes podíváme na statistiky imigrantů žádajících v roce 2009 azyl v Kanadě, naše země z nich nijak nevyčnívá, spíše naopak. Druhé zavedení víz pro české občany vnímám jako velmi neférový krok, jehož následky – trvalý pokles prodeje zájezdů a doslovná nechuť mnoha českých turistů k cestám do Kanady – snad nynější odstranění vízové povinnosti pomůže během příštích sezon eliminovat. Důležité je, že imigrační legislativa, neskutečně přívětivá a bezzubá vůči žadatelům o azyl v Kanadě, byla konečně upravena. Tato země se snad už bude schopna vypořádat s přívalem žadatelů o azyl rychle a razantně, takže k případům jako další zavádění víz by už v budoucnu nemělo docházet.

Více ZDE

Anketa: Reakce na intervenci České národní banky

 O své prognózy, vize, naděje a starosti se s námi podělili vítězové ankety TTG Travel Awards 2013. Profesionálové z outgoingu se většinou shodují, že změna kurzu nebude mít dopad na prodej first minute. Ale někteří část zájezdů ještě stihli překalkulovat. Ceny letních katalogových zájezdů se mírně zvýší.
 Paradoxně se očekává, že bude cena last minute výrazně dražší, podle aktuální výše kurzu. Propad koruny se okamžitě promítá do cen letenek a palivových příplatků. Ingoing bude částečně profitovat ze zlevnění zájezdů pro zahraniční turisty. Ačkoliv se očekává, že budou Češi dávat přednost tuzemské dovolené, budou více šetřit díky zdražování ve všech komoditách. Záleží, jak se bude situace dále vyvíjet. Pokud se udrží nynější hladina a nedojde k dalšímu zvýšení kurzu, budou dopady CK, které mají zafixovaný kurz u bank, minimální. Pokud by situace s CZK kolem 27 Kč/EUR trvala tak dlouho, jak je predikováno, povede to logicky ke zdražení zahraničních ubytovacích služeb pro klienty platící korunou.
 
Více ZDE