02.01.2019

iDNES.cz:    Hory byly přes oblevu plné lyžařů, teď už na Šumavě sněží a mrzne

Lyžařské areály na české straně Šumavy trápí nedostatek přírodního sněhu. Navzdory teplému počasí však byly na přelomu roku plné českých i zahraničních návštěvníků. Teď už konečně začalo mrznout a sněžit, takže podmínky se budou vylepšovat.

„Na Kobyle zasněžujeme, takže ty podmínky jsou ještě celkem dobré. V tuto chvíli máme na svahu mezi 35 až 50 centimetry převážně technického sněhu,“ popisoval stav na konci loňského roku vedoucí provozu Lyžařského areálu Zadov Petr Vondraš.

Od minulého čtvrtka jsou navíc v provozu také vleky v Nových Hutích, kde se lyžuje na přírodním sněhu. „Leží tam ale jen 15 až 25 centimetrů mokrého sněhu a nemáme ještě připravené všechny sjezdovky,“ doplnil Vondraš.

Lyžařům však horší podmínky nevadily a sjezdovky byly poslední den v roce 2018 prakticky plné, což dokazovaly i fronty u vleků, které se přechodně tvořily.

„Přijeli jsme i s dětmi na prodloužený víkend. V sobotu a v neděli se lyžovalo skvěle a svahy byly dobře upravené. Dnes je to trochu horší, když nám tu prší, ale to dětem ani nevadí,“ říkal na Silvestra návštěvník zadovského areálu Luboš Musil z Prahy.

Jen o necelý kilometr dále se početné skupinky návštěvníků s běžkami na nohách vydávala na jednu z několika otevřených tras v okolí Churáňova. Leželo tam v průměru 20 centimetrů mokrého sněhu, upravených bylo 28 kilometrů stop. Lyžovat se dá na Zlatou Studnu, v okolí Přilby nebo na Staré a Nové Hutě a zpět na Churáňov.

„Ještě že nám před pár dny připadlo asi osm centimetrů nového sněhu, bez něj bychom řadu tras nemohli ani zprovoznit. Takhle to sice není úplně ideální, ale můžeme uspokojit celou řadu zájemců. Parkoviště u začátku tras máme prakticky pořád plné,“ dodal Vondraš.

Zájem o běžecké stopy tak doplňuje poměrně vysoká čísla na sjezdovkách. Podle statistik areálu zavítá každý den na zadovské sjezdovky okolo 1 700 lidí.

Lipno: dva tisíce lyžařů denně
Podobné podmínky byly na Nový rok i ve Skiareálu Lipno, který hlásí necelých 60 centimetrů sněhu. V provozu je pouze část sjezdovek a zavřený zůstává i snowpark nebo nově vybudovaná skikrosová dráha. Otevřené je výukové hřiště pro děti Foxpark, na kterém se o malé lyžaře v současnosti stará více než stovka instruktorů.

„Máme tu teď opravdu plno, prakticky od rána až do půl páté odpoledne se nezastavíme. Nejvíce tu je malých Nizozemců a dětí německých Rusů,“ řekla jedna z instruktorek Foxparku Alena Boháčová. Svahy tak v ranních hodinách brázdí převážně klubka dětí v reflexních vestách v čele s lyžařskými lektory v červených kombinézách.

Začínající malé lyžaře ale postupem času střídají ti starší a zkušenější. Denně se jich na lipenských svazích objeví až dva tisíce. „To je docela vysoké číslo. Může za to především doba vánočního volna a také náročnost sjezdovek, která není nijak velká. Zalyžují si zde tak děti i dospělí,“ vysvětluje ředitel obchodu a marketingu Jiří Falout.

Za pravdu mu dává i Štěpánka Doležalová, která dorazila do skiareálu na břehu lipenské nádrže se svými dětmi až z Brna. „Jezdíme sem po Vánocích už několik let hlavně kvůli tomu, že tu nejsou tak prudké kopce a že je tu krásná příroda. Letos se bohužel počasí tolik nepovedlo, ale všichni si to i tak užíváme,“ líčí Doležalová.

Podmínky však zatím neumožňují upravovat trasy pro běžkaře, kterých je v okolí až 40 kilometrů. Pracovníci areálu tak s napětím sledují, co přinesou chladnější dny.

„Očekáváme v příštích dnech i několik centimetrů nového sněhu, tak snad budeme brzy moci otevřít další sjezdovky a běžecké trasy,“ říkal 1. ledna Falout. Vysoké teploty zatím nepřejí ani bruslařům, pro které je za ideálních podmínek připravena magistrála na zamrzlé hladině Lipenského jezera.

Nový sníh s chladným počasím by tak pomohl areálům s přípravami na druhý vrchol sezony, kterým jsou jarní prázdniny. Největší nápor očekávají vlekaři zejména v prvním únorovém týdnu, kdy budou školy zavřené na Budějovicku a Krumlovsku.

„K tomu se pravidelně přidávají i lyžaři ze vzdálenějších koutů země, třeba z Ostravy, Brna nebo Plzně. O práci snad budeme mít postaráno,“ dodává Falout.

Autor: Michal Bělský

Zdroj:www.idnes.cz