01.03.2019

iDNES.cz:Teplé počasí mění situaci na horách, níže položené areály zavírají

Lyžařské podmínky v Česku ovlivňuje teplé a slunečné počasí posledních dnů. Na horách jsou po nočních teplotách pod nulou ráno sjezdovky a běžecké stopy umrzlé, odpoledne je už sníh rozměklý. Stále je ho však dost. Sezona se tak chýlí k závěru jen v níže položených areálech.

 

V Krkonoších je na sjezdovkách až 130 centimetrů sněhu. Provoz ve Špindlerově Mlýně částečně omezují přípravy na Světový pohár žen ve sjezdovém lyžování, naplno jede SkiResort Černá hora - Pec pod Sněžkou. Otevřeno je všech 43 kilometrů sjezdovek, tvrdí mluvčí SkiResortu Zina Plchová. Pro běžkaře je upraveno zhruba 80 kilometrů tratí.

V Krkonoších se lyžuje třeba i v Horní Malé Úpě, v Herlíkovicích, Vítkovicích, Pasekách nad Jizerou či v Mladých Bukách. V nejvyšších horách v zemi stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pěti, na hřebenech je okolo 230 centimetrů sněhu.

V plném provozu jsou také velká střediska v Orlických horách v Deštném a Říčkách. I podle provozovatelů z Jizerských hor a Ještědu jsou výborné podmínky pro lyžování hlavně ráno a dopoledne.

Podobná je situace na Šumavě, sníh už odpoledne není tak pevný jako ráno. Dostatek sněhu mají v Železné Rudě, na Lipně i na Zadově, kolem kterého jsou pro běžkaře přichystány desítky kilometrů tras. Další stopy mohou využít v okolí Modravy či Prášil.

Stejně v Krušných horách je stále dostatek příležitostí pro sjezdové i běžecké lyžování. Plně v provozu je skiareál na Bublavě, na Klínovci a na Plešivci, stále se jezdí v Telnici a také v Klínech. Tam mohou běžkaři vyrazit na 35 kilometrů tras.

Příhodné podmínky i přes oteplení hlásí rovněž z Jeseníků. Například na Ovčárně je nyní zhruba 150 centimetrů sněhu, až 90 centimetrů na Červenohorském sedle, v provozu jsou také další střediska. „Je to teď takové jarní lyžování. Je teplo a svítí slunce, sníh je však tvrdý,“ řekl dispečer Horské služby Jeseníky Jiří Hejtmánek. „Jarně“ se podle provozovatelů lyžuje také v Beskydech. Třeba v Bílé na Frýdecko-Místecku mají až přes půl metru sněhu.

Ve středních Čechách stále jezdí všechny vleky, návštěvníků však mírně ubylo. Dobrou návštěvnost díky jarním prázdninám naopak hlásí areály ve Zlínském kraji. Na Vysočině, kde bude školní volno v příštím týdnu, se nadále lyžuje na sedmi místech. Část sjezdovek v kraji tak už kvůli oteplení ukončila sezonu.

Lyžovat už není možné i jinde. V tomto týdnu ukončilo provoz středisko v Přívratu na Orlickoústecku, vleky se o nadcházejícím víkendu nerozjedou ani v Kladkách na Prostějovsku. Mimo provoz je kvůli nedostatku sněhu také sjezdovka v Přimdě na Tachovsku, kvůli slabé návštěvnosti zavřeli skiareál Jedlová v Jiřetíně pod Jedlovou na Děčínsku.

Autoři: ČTK, hig

Zdroj:www.idnes.cz