13.11.2018

    Náklady rostou, lyžování v Beskydech i v Jeseníkách zřejmě mírně zdraží

Obavy nejen z rostoucích cen elektřiny vedou majitele lyžařských vleků k úvahám o navýšení cen pro nadcházející sezonu. Všude ale ještě rozhodnuto není.

Obavy nejen z rostoucích cen elektřiny vedou majitele lyžařských vleků k úvahám o navýšení cen pro nadcházející sezonu. Všude ale ještě rozhodnuto není.

Jedním z mála míst, kde už znají ceny na příští rok, je Ski areál Bílá v Beskydech.

„Některé ceny se snižovaly, jiné mírně zvyšovaly, zavádíme i zcela nové tarify,“ vysvětluje Petra Neumannová ze Ski areálu Bílá, kde celodenní jízdné pro dospělé vyjde na 513 korun.

„Mírně zlevněno bude rodinné jízdné, u kterého máme jako novou nabídku možnost nakoupit rodinné jízdné na tři hodiny, nahoru šla cena zpáteční jízdenky na lanovce, jednorázové jízdné zůstalo stejné. Podražily také jízdenky na šest a dvanáct dnů,“ poznamenala Neumannová s tím, že se v areálu přes léto pracovalo hlavně na zlepšení zasněžování a zkvalitnění gastroslužeb.

Čeští lyžaři jezdí i na polskou stranu Beskyd
V nedalekém beskydském SkiParku Gruň se stanovením cen ještě vyčkávají. „Konkrétní výši cen jsme zatím nestanovili. Čekáme, jaké podmínky nám určí náš dodavatel elektřiny,“ vysvětluje Kemal Rusitovič, výkonný ředitel areálu.

„Předpokládáme, že cena zřejmě mírně stoupne, ale jistě to zatím říct nemůžeme. Každopádně návštěvníkům nabídneme rozšířenou nabídku půjčovny lyží, větší počet instruktorů v lyžařské školičce, k vyšší bezpečnosti jistě přispěje i celodenní přítomnost členů horské služby v areálu,“ řekl Rusitovič.

Čeští lyžaři začali v posledních letech navštěvovat i areály v polských Beskydech. Středisko na polské straně Čantoryje Czantorija se třemi vleky a čtyřmístnou lanovkou nabízí celodenní jízdenku za 85 zlotých, což při aktuálním kurzu činí v přepočtu zhruba 613 korun.

V sousedním středisku Soszow, největším areálu ve Visle, prozatím podobu cen pro zimní sezonu neznají. A o ceníku zatím jednají i majitelé vleků v jesenickém skiareálu Karlov, jednom z největších v republice.

Podle informací MF DNES by se i zde mohly ceny mírně zvýšit, mluvčí areálu Boris Keka ale uvádí, že jasno ještě není. „Teprve se rozhoduje, nedá se říct, jak se ceny pohnou,“ řekl.

Karlov podle něj každopádně čeká řada změn. Mezi ty viditelnější patří například instalace dvou nových čtyřsedačkových lanovek.

Malou Morávku spojí s Karlovem chodník
„Ve Ski Karlov jsou největší novinkou dvě nové čtyřsedačkové lanovky,“ říká Boris Keka. „Jedna vznikne na místě, kde už kdysi vlek stával, v areálu Karlovský express vedle penzionu Roháč. Pamětníci si možná vzpomenou, že zde kdysi stával vlek – kotva. Druhá čtyřsedačková lanovka, s krycí bublinou, pak nahradí dvousedačkovou lanovku v areálu Myšák,“ popsal Keka.

Vedle dvou nových lanovek v Karlově investovali do zasněžování, rozšířily se sjezdovky na Myšáku, vylepšilo se zázemí.

Přibude například vyhřívaná odpočívárna, kam budou moci zajít třeba rodiče, jejichž děti právě lyžují.

A velkou změnu připravila i samotná obec Malá Morávka. „Bezpečnost všech návštěvníků určitě zvýší nový chodník vedoucí od Malé Morávky až do Karlova,“ vysvětluje Boris Keka. Doposud museli pěší chodit po okraji silnice.

Zdroj: ostrava.indes.cz