28.01.2021

Zástupci provozovatelů lyžařských středisek stále bojují, na řadu přišel senátní návrh na zrušení vládního opatření.

Tisková zpráva k podání senátního návrhu na zrušení části usnesení vlády.

 

Tisková zpráva:

Zástupci provozovatelů lyžařských středisek stále bojují, na řadu přišel senátní návrh na zrušení vládního opatření

 

Praha 27. 1. 2021

      Ani s končícím lednem není stále jasno v tom, kdy budou moci provozovatelé lyžařských středisek přivítat první lyžaře této zimní sezóny. Situace je o to více absurdní, když ministr zdravotnictví Jan Blatný veřejně 22. 1. 2021 oznámil, že spuštění vleků není z epidemiologického hlediska problém. Na horách přitom panují ideální sněhové podmínky doprovázené nekoordinovaným chaosem sáňkující veřejnosti. Provozovatelé lyžařských středisek jsou tak nuceni přihlížet na vyrobený sníh za statisíce až miliony, který se den ode dne znehodnocuje. Co ale, na rozdíl od vládních uvolnění, s železnou pravidelností přihází, jsou faktury, složenky a upomínky leasingových společností.

     Již od října přitom největší sdružující organizace provozovatelů lyžařských středisek Asociace lanové dopravy ČR společně s Unií horských povolání ČR zastřešeni Českou unií cestovního ruchu soustavně a opakovaně iniciovali jednání se zodpovědnými vládními představiteli. S jediným cílem-připravit systematicky a metodicky provozovatele i veřejnost na možné scénáře, v jakých provoz lyžařských středisek umožnit. Bohužel, vždy bezvýsledně, bez odezvy, bez výsledku.

     Teprve až sílící tlak v posledních týdnech podpořený samotnými provozovateli lyžařských středisek a nájezdy sáňkující veřejnosti přiměly některé vládní zástupce k dialogu. Nejkonstruktivněji se k celé problematice postavilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) sestavením pracovní skupiny, jejímž výsledkem bylo nastavení systému kompenzací. Tento systém byl ale následně podmíněn a zastropován Ministerstvem financí (MF), což ve výsledku k nastavenému výpočtu „sedačkovného“ přidalo další systém výpočtu dle 50% denních nákladů za každý uzavřený den provozu. Provozovatel tak může nárokovat nižší z těchto dvou částek. Výsledkem tak jsou kompenzace, které představují 13-15% sezónních nákladů a nepokryjí ani zmiňovanou výrobu technického sněhu. Na naše písemné žádosti viz. příloha pan Premiér neodpověděl.     

     Jelikož přístup Vlády ukazuje, že tento významný sektor cestovního ruchu není v objektu jejího zájmu a každý den uzavřených středisek znamená přiblížení jejich existenčnímu konci, rozhodla se Asociace lanové dopravy ČR ve spolupráci s advokátní kanceláří Kalabis Aulický a spol. zahájit vyjednávání se senátorskými kluby o podpoře návrhu na zrušení vládního opatření. Dne 27. 1. 2021 proběhla finální jednání na půdě Senátu ČR, kde byl tento návrh  na zrušení opatření pozitivně přijat a podpořen zejména senátorskými kluby KDU-ČSL a ODS a získal tak potřebný počet podpisů jednotlivých senátorů pro jeho podání.

     „Situace je opravdu kritická a my bojujeme všemi dostupnými prostředky proto, abychom umožnili veřejnosti pobyt na čerstvém vzduchu, smysluplné vyžití a provozovatelům středisek pomohli přežít. Koneckonců toto je naše poslání již více než 30 let.“ Okomentoval dnešní jednání o podání návrhu na zrušení vládního opatření prezident Asociace lanové dopravy Jakub Juračka.

 

Přílohy:

Návrh na zrušení části usnesení vlády

Dopis předsedovi vlády ze dne 12. 1. 2021