15. 8. 2016 Elektronická evidence tržeb se vztahuje také na školní jídelny a menzy některých škol, jejich ředitelé to ale často nevědí.Nová povinnost se týká například těch, které poskytují stravování důchodcům nebo ženám na mateřské dovolené. Osmdesát procent podnikatelů, kteří jsou si nových pravidel vědomi, stejně přípravu na EET odkládá na poslední chvíli.

Někteří ředitelé škol netuší, že také na ně za necelé čtyři měsíce spadne povinnost elektronické evidence tržeb (EET). Týká se to sice jenom těch škol, které nejsou placené z veřejných peněz, ale na tomto příkladu je vidět, že krátce před startem EET ještě neexistuje jasná metodika, jež určuje, na koho se 1. prosince bude nová daňová povinnost vztahovat.

"Elektronická evidence tržeb se netýká školní jídelny či bufetu, které jsou provozovány příspěvkovou organizací. V jiných situacích bude nutné tržby evidovat, včetně plateb elektronickými peněženkami a čipovými kartami. U posledně jmenovaných přitom podléhá evidenci jak nabití kreditu, tak jeho čerpání formou platby za zboží či službu," uvedla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

V Česku je kolem 40 soukromých vysokých škol, počet základních a středních škol jde do stovek. Od EET jsou sice osvobozeny prodeje obědů žákům a učitelům, dnes je ale zvykem, že jídelny nabízejí stravování třeba důchodcům nebo ženám na mateřské dovolené. A na ty se elektronická evidence vztahuje.

Takové jídelny si budou muset nakoupit přístroje v podobě tabletů či elektronických pokladen a platit měsíční paušály firmám poskytujícím systém EET. Ministerstvo školství říká, že tím, jak se povinnost elektronické evidence týká jen nestátních škol, jde problém "mimo něj".

"Z evidence tržeb jsou vyňaty tržby příspěvkové organizace jako celku, to znamená, že ze strany ministerstva není důvod v této věci provádět jakákoliv zjišťování," uvedla Klára Bílá z oddělení vnějších vztahů a komunikace. Doplnila, že v takovém případě nemá ministerstvo důvod uvažovat o jakýchkoliv kompenzacích za nutnost nakoupit elektronická zařízení.

Zatím není jasné, kolika jídelen se bude nová povinnost týkat. Jsou však dalším v řadě oborů, které až těsně před startem elektronické evidence zjišťují, zda spadají − či nikoliv − do kategorie hotelových a restauračních zařízení.

Hospodářské noviny minulý týden informovaly, že EET platí od začátku letošního prosince také pro řidiče autobusů, kteří na delších cestách poskytují cestujícím drobné občerstvení z minibaru, nebo pro kadeřnice, pokud vaří svým zákaznicím kávu a tu si následně účtují. Stejné je to s občerstvením ve vlaku. Poskytovatelé stravovacích služeb ve vlacích jsou na elektronickou evidenci připraveni.

Oslovení − zejména menší − autodopravci, provozující autobusovou přepravu, uvedli, že nemají tušení o tom, co je za necelého čtvrt roku čeká. Další ze seznamu podobně překvapených mohou být například kempy − zde se ale v prosinci velký provoz očekávat nedá. 

Metodiku zveřejníme brzy

Nestátní vysokoškolské koleje, které nabízejí ubytování například turistům, naopak říkají, že připraveny jsou, dokonce se na evidenci tržeb chystají i na některých státních univerzitách. "Byl bych špatný vedoucí kolejí a menz, pokud bych nebyl připravený na EET. U nás už elektronická evidence probíhá, takže nás čeká jen pořízení softwaru, přístroje už máme," uvedl Roman Tancoš, vedoucí Správy kolejí a menz Masarykovy univerzity Brno.

Podnikatelé, kteří stále tápou, zda se na ně nový zákon bude už od prosince vztahovat, v tom jsou zčásti nevinně. Ministerstvo financí přiznává, že zatím neexistuje jednotná metodika, jež by vyřešila nejasnosti v tom, kdo spadá už do první fáze elektronické evidence tržeb od 1. prosince, případně kdo je od povinnosti zcela osvobozen. Slibuje však, že ji brzy zveřejní. "Tento týden metodiku posíláme do vnitřního připomínkového řízení, to znamená v rámci úřadu. V plánu máme, že ji finanční správa vydá do konce srpna," uvedla náměstkyně Schillerová.

Provozovatelé školních jídelen se ale nemusí obávat, že by nynějším zjištěním o povinnosti evidovat tržby byli pozadu za ostatními podnikateli. Přípravu na elektronickou evidenci tržeb odkládá na poslední chvíli většina podnikatelů. Podle průzkumu společnosti EET1 jich s přípravou vyčkává 80 procent. Dvě třetiny uvedly, že si systém pořídí na poslední chvíli.

Jedním z důvodů může být i to, že ještě před dvěma týdny měli naději na posunutí termínu startu o jeden až dva měsíce.

Změnu navrhoval prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Odůvodnil to tím, že na podnikatele dopadne nová povinnost v období adventu, kdy mají nejvíce práce. Ministr financí Andrej Babiš označil argument za rozumný, nakonec však přišla z ministerstva financí zpráva, že se termín zahájení nemění.

Ani to ale nepřimělo mnohé restauratéry, hospodské a hoteliéry, aby se začali na evidenci tržeb připravovat, dodavatelské firmy očekávají, že největší nápor přijde v listopadu.

Zdroj: www.archiv.ihned.cz