10.01.2022 | https://hradec.rozhlas.cz/jak-budou-probihat-skolni-lyzarske-kurzy-s-ohledem-na-aktualni-protiepidemicka-8656794

Český Rozhlas: Jak budou probíhat školní lyžařské kurzy s ohledem na aktuální protiepidemická opatření?

Právě v těchto dnech odjíždí žáci některých škol na první letošní lyžařské kurzy. Jejich přípravu přitom podle ředitelů některých škol i samotných ubytovatelů provázely problémy, a to kvůli nastaveným protiepidemickým podmínkám. Ty se totiž průběžně měnily. Podrobnosti zjišťoval reportér Václav Plecháček.

Mluvil jsem s několika řediteli škol a hoteliéry. Prakticky všichni mají obavy, jak letošní lyžařské kurzy proběhnou. Vedení škol počítá s tím, že účastníci kurzů musí před odjezdem podstoupit PCR test na koronavirus. Pokud se objeví pozitivně testovaní, můžou nastat komplikace.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09 v minulém týdnu uvedl, že do karantény budou muset po rizikovém kontaktu s pozitivně testovaným nastoupit nejen neočkovaní, ale i očkovaní a lidé, kteří do šesti měsíců covid prodělali. To může podle ředitelů znamenat, že na kurz nakonec neodjedou celé třídy.

Nic na tom prý nemění ani to, že izolace nakažených a jejich karanténa se podle ministra od 11. ledna zkrátí z dosavadních dvou týdnů na pět dní.

Jak tedy na aktuální situaci reagují ředitelé jednotlivých škol?

Různě. Například ředitelka jedné ze základních škol v Trutnově i kvůli stále se měnícím protiepidemickým opatřením na jaro žádné pobytové kurzy nenaplánovala. Říkala, že pokud počasí dovolí, žáci trutnovské školy budou podle ředitelky na sjezdovky každý den dojíždět.

Jiné základní školy pobytové kurzy zachovaly, například z té největší v Náchodě má letos na lyžák dokonce odjet dvakrát víc dětí než obvykle. Pojedou totiž i ty, které loni kvůli protiepidemickým opatřením o kurz přišly. Celkem se tak lyžařský výcvik v téhle škole týká 160 žáků, první skupina má odjíždět v sobotu.

Přizpůsobují se aktuální situaci i samotní ubytovatelé?

Ano, samozřejmě. Nejčastěji se snaží zajistit to, aby se žáci jedné školy nepotkávali se studenty z jiných škol. Samozřejmě pokud na místě budou ve stejném termínu.


V zimních střediscích roste zájem o výuku lyžování dětí. Chybí ale kvalitní instruktoři
Bydlet budou buď na jiných patrech, nebo, pokud to bude možné, v jiných budovách, na jídlo mají vyhrazené svoje časy.

Mluvil jsem třeba se spolumajitelkou dvou chat v Orlickém Záhoří. V nich se v zimě zaměřují hlavně na školní kurzy, letos očekávají děti ze dvanácti škol. Jedna rezervaci zrušila.

S vedením těch ostatních řeší konkrétní podmínky, ředitelé se teď prý ptají třeba i na to, jak to bude s finančním vyrovnáním v případě kurzů, které se na poslední chvíli neuskuteční, a nebo kvůli případnému pozitivnímu testu skončí v průběhu. Ve smlouvách tak jsou speciální odstavce související s koronavirem.

autoři: Václav Plecháček, baj

zdroj:https://hradec.rozhlas.cz/jak-budou-probihat-skolni-lyzarske-kurzy-s-ohledem-na-aktualni-protiepidemicka-8656794