08.07.2015 | www.ctk.cz

Cestovní ruch získal mezi lety 2007 a 2015 podporu 54,2 mld. Kč

V uplynulém programovacím období mezi lety 2007 až 2015 dostaly projekty na podporu českého cestovního ruchu celkem 54,2 miliardy korun. Vyplývá to z předkládací zprávy k materiálu, který na dnešní jednání kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) předkládá ministerstvo pro místní rozvoj.

Praha - V uplynulém programovacím období mezi lety 2007 až 2015 dostaly projekty na podporu českého cestovního ruchu celkem 54,2 miliardy korun. Vyplývá to z předkládací zprávy k materiálu, který na dnešní jednání kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) předkládá ministerstvo pro místní rozvoj. Ze soukromých zdrojů se na kofinancování dodalo dalších 12,3 miliardy Kč.

Z evropských fondů šla většina peněz prostřednictvím Integrovaného operačního programu, Regionálních operačních programů, Programu pro podnikání a inovace, OP Životní prostředí a dalších. V nich bylo k dispozici 1,9 mld. eur, tedy přibližně 51 miliardy Kč. Dalším zdrojem peněz byly tzv. Norské fondy (1,1 mld. Kč) a programy financované ze státního rozpočtu, ve kterých bylo 2,3 mld Kč. Mimo to ministerstvo pro místní rozvoj zaslalo jako přímou podporu pro Czech Tourism, Horskou službu či Klub českých turistů další čtyři miliardy korun.

Nejvíce peněz šlo na více než 5000 projektů určených na budování a rekonstrukci ubytovacích zařízení, rekreační a lázeňské infrastruktury nebo stavbu příjezdových silnic a parkovišť u turistických destinací.

Podpořené byly i marketingové projekty jako například Česko chutná skvěle nebo Tradiční Česko všemi smysly.

Turistický ruch v ČR je podle materiálu MMR zdrojem pracovních míst pro 234.000 osob, tvoří 4,7 procenta z celkové zaměstnanosti a podílí se skoro třemi procenty na celkovém HDP.

Během loňského léta programy kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), podle kterého přes vyplácené peníze výkonnost cestovního ruchu stagnovala nebo klesala. Podle aktuálního materiálu z pera MMR zmírňovaly investice nepříznivé změny, které během let nastaly, například vývoj světové ekonomiky, nedostatek sněhové pokrývky v českých horách nebo zkracování délky pobytu.

Autor: ČTK