02.12.2022 | https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/lyzarska-sezona-v-rakousku-zacina-cenovym-sokem-lyzuje-se-i-v-italii/2293445

ČTK: Lyžařská sezona v Rakousku začíná cenovým šokem, lyžuje se i v Itálii

Vídeň/Milán - Lyžařská sezona v Rakousku začíná cenovým šokem, v některých oblastech atakují ceny denních skipasů hranici 70 eur (1700 korun). Podražily i ubytovací služby nebo lyžařské kurzy. V Itálii po dvou letech startuje lyžařská sezona bez omezení souvisejících s pandemií covidu-19. Italští provozovatelé středisek očekávají první vlnu turistů příští týden, kdy je v zemi státní svátek.

Tento týden se v rakouských Alpách rozjela naplno lyžařská sezona, i když zhruba dvě desítky lyžařských středisek zahájily sezonu už dříve. Ve čtvrtek se podle serveru Bergfex rozjely vleky například v tyrolské oblasti Kühtai a St. Anton am Arlberg nebo v areálu Saalbach-Hinterglemm v Salcbursku. V nejvyšších polohách těchto alpských oblastí je nejméně 40 centimetrů sněhu.

Nadšení návštěvníků rakouských Alp však poněkud tlumí vysoké ceny za nabízené služby, způsobené především vysokými náklady na energie. Podle serveru oe24.at skipasy v některých rakouských skiresortech podražily o 14 procent, v průměru pak o osm procent.

Například ve středisku St. Anton am Arlberg bude stát denní skipas pro dospělého od 24. prosince 67 eur, v Kitzbühelu bude kolem přelomu roku za 65 eur, v Schladmingu 63 eur. Lyžařské středisko Dachstein West si letos cenu denního skipasu cení na 57 eur, přičemž ještě loni to bylo 50 eur.

Některá střediska nyní sází na variabilní ceny. Například lanovky ve vorarlberských střediscích Montafon a Brandnertal bude mít levnější ten, kdo si je objedná dříve a na internetu a na dny s menším vytížením. Také denní skipasy ve štýrském Planai stojí mezi 58 a 68 eury podle toho, s jakým předstihem si je člověk objedná.

Provozovatelé lanovek chtějí šetřit. Uvažují například o vypnutí vyhřívání sedaček, omezení nočního lyžování a osvětlení stanic.

Lidé, kteří jsou zvyklí na více než jednodenní výlety na sjezdovky, musí sáhnout do kapes ještě hlouběji. Hotely podražily až o 20 procent. Přesto jsou pokoje přinejmenším do poloviny ledna z velké části zamluvené. Po téměř třech letech protikoronavirových opatření a následném zdražování však lidé změnili chování. Objednávají si pobyty později a na méně dní.

V Itálii startuje lyžařská sezona, podnikatelé očekávají kratší pobyty
V Itálii po dvou letech startuje lyžařská sezona bez omezení souvisejících s pandemií covidu-19. Italští provozovatelé středisek očekávají první vlnu turistů příští týden, kdy je v zemi státní svátek. Vyhlídky na letošní sezonu nejsou kvůli zdražování služeb a poklesu kupní síly jednoznačné, část provozovatelů ale doufá v návrat na čísla před pandemií, píše italský tisk. Kvůli drahým energiím řada areálů oznámila zdražení o zhruba deset procent.

Lyžařská sezóna v Itálii začíná průběžně, minulý týden zahájily provoz vleky a sjezdovky v Dolomitech, o víkendu se začne lyžovat v oblasti Val di Sol, kam před pandemií směřovalo i hodně českých turistů.

Poslední dvě zimní sezóny výrazně ztížila pandemie covidu-19, která způsobila především výrazný úbytek zahraničních turistů. Letos se podnikatelé obávají zdražení energií a ztráty kupní síly domácností kvůli vysoké inflaci v Itálii i dalších evropských zemích. "Očekáváme pomalý rozjezd s rezervacemi především na krátké pobyty," řekla předsedkyně sdružení italských provozovatelů vleků ANEF Valeria Ghezziová, podle které panuje mezi podnikateli velká nejistota. Předseda konkurenční asociace Federfuni Andrea Formento je o něco optimističtější. "Věříme, že se vrátíme na úroveň před pandemií, nebo se k ní alespoň přiblížíme," řekl minulý týden deníku La Stampa.

Podle poradenské společnosti JFC se dá očekávat, že zimní sezóna se rozdělí na dvě fáze. Vysoká obsazenost areálů a hotelů se dá očekávat během vánočních a novoročních svátků a v masopustním období v druhé polovině února. Po zbytek zimy JFC očekává vyšší obsazenost pouze o víkendech a větší počet Italů si zřejmě v letošní sezóně nedopřeje klasický týden na lyžích. Ve srovnání s uplynulými dvěma sezónami se dá očekávat také návrat skupinových zájezdů.

Řada lyžařských areálů již v září ohlásila zdražení vstupenek a skipassů. Zvýšení cen se pohybuje na mnoha místech kolem deseti procent, zdražení je ale mírnější u dlouhodobých permanentek či při nákupech on-line. Není vyloučené, že některá střediska budou zdražovat ještě během sezóny. Růst cen souvisí s prudkým zdražením energií, což pociťují i další podniky v zimní turistice. Například hotely zvýšily ceny svých služeb v průměru o 11 až 13,5 procenta a lyžařské školy zvýšily tarify o sedm procent. Podle sdružení spotřebitelů Assoutenti se průměrná útrata za týden na lyží meziročně zvýší o 15 procent na 1400 eur na osobu (zhruba 35.000 korun).

Zatím se nepotvrdily obavy z počátku podzimu, že by některé areály kvůli prudkému zdražování energií nezasněžovaly sjezdovky a nezahájily zimní provoz. Rozhodly se tak jen některé menší areály v Alpách i Apeninách.

Podle odhadu poradenské společnosti JFC se tak příjmy hotelů, provozovatelů lyžařských areálů a dalších služeb napojených na zimní turistiku v horách zvýší o devět procent na 9,5 miliardy eur. "Vyšší příjmy poslouží pouze k pokrytí vyšších nákladů," uvedla společnost s tím, že provozní zisky firem klesnou v průměru o desetinu. To potvrzuje i Ghezziová, podle které firmy pokryjí část vyšších nákladů snížením vlastní marže.

Po dvou letech mohou Italové i zahraniční turisté vyrazit na sjezdovky bez roušek či covidových pasů. Po pandemii však italské lyžařské areály více sází na digitalizaci a návštěvníky vyzývají, aby více používaly digitální technologie. Větší digitalizace umožňuje správcům areálů mít přesnější představu o provozu sjezdovek a vleků a potřebách klientů, tvrdí ANEF.

Podle analýzy společnosti JFC v poslední sezóně před pandemií (2018/2019) Češi představovali druhou největší skupinu zahraničních hostů v italských horách s podílem 12,3 procenta. První byli Britové s podílem 13 procent a třetí Němci s podílem 11 procent. Čeští turisté si v minulosti oblíbili především destinace v Tridentsku, Jižním Tyrolsku či Benátsku.

Zdroj:https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/lyzarska-sezona-v-rakousku-zacina-cenovym-sokem-lyzuje-se-i-v-italii/2293445