19.03.2019

Deník.cz: Lyžařská sezona končí. Skiareály v Česku ji považují většinou za vydařenou

Letošní zimní sezona patřila podle mnohých provozovatelů skiareálů v Česku k těm lepším. Přírodního sněhu byl dostatek a lidé měli o lyžování zájem. Někteří ale tvrdí, že sezona byla krátká a výkyvy počasí ji opakovaně zkomplikovaly, když silné sněžení uzavřelo cesty do horských středisek a silný vítr omezoval provoz lanovek. Horské službě pak přibylo zásahů, poněkud hektičtější měla kvůli mohutné sněhové nadílce začátek roku.

 

Od loňského 1. prosince do pondělí 18. března horští záchranáři zasahovali u 7158 případů, což bylo o dvě procenta více než v předchozí sezoně. Nárůst odůvodnili mimo jiné tím, že lidí na horách bylo meziročně více. Úmrtí zatím zaznamenala horská služba 16, o jedno méně než v předchozí zimní sezoně, a většina souvisela se zdravotními obtížemi lidí, nebyla způsobena úrazy.

Častěji než loni záchranáři zasahovali ve většině horských oblastí, tradičně nejvíce práce pak měli v Krkonoších, kde jim ale počet výjezdů stejně jako v Orlických horách klesl. Po Krkonoších měli nejvyšší počet případů v Jeseníkách a Krušných horách. Největší nárůst horská služba vykázala v Beskydech. Čísla však nejsou konečná, velká střediska vzhledem k dostatku sněhu jsou stále v provozu a řada z nich chce sezonu ukončit až v dubnu.

Pro nejznámější areály v Krkonoších ale o nadprůměrnou sezonu zřejmě nepůjde. Například harrachovské středisko zaznamenalo asi desetiprocentní propad, lidé totiž kvůli dostatku přírodního sněhu lyžovali i tam, kde nemají zasněžování. Pro skiareál ve Špindlerově Mlýně pak byla sezona jen průměrná, hlavně kvůli špatnému začátku.

 
Na Ještědu a Lipně jsou spokojení
Vedle toho skiareály na Ještědu, na Lipně nebo Zadově si sezonu pochvalují. Lipno čeká do konce března přes 180 tisíc lidí a na Zadov přijelo 105 tisíc lyžařů. Hranici 100 tisíc lyžařů by mělo jako loni překonat i středisko Špičák, což považuje za úspěch. Za lepší průměr považuje sezonu také areál v Říčkách v Orlických horách.

Prosincové a lednové počasí pomohlo i návštěvnosti beskydských středisek. Konečná čísla sice budou mít mnozí až v dubnu, ale už nyní například SkiPark Gruň ve Starých Hamrech hodnotí sezonu jako úspěšnou a středisko Bílá jako nadprůměrnou. Obdobné hodnocení zaznívá i z Jeseníků. Například do Karlova pod Pradědem opět přijelo více návštěvníků než o rok dříve a tamní ubytovací zařízení dokonce měla několik termínů, kdy bylo veškeré ubytování v okolí obsazeno.

Sezonu si pochvalují také provozovatelé v níže položených areálech, například v Olešnici na Blanensku. A neprodělaly ani areály na Vysočině, kde si na své přišli i běžkaři.

Autor: ČTK

Zdroj: denik.cz