12.02.2024

deník.cz: Už to frčí. Nový lyžařský areál v Orlickém Záhoří vzali návštěvníci útokem

To, že v okolí nebylo po sněhu ani památky, nevadilo. Hlavně že bylo bílo na sjezdovce a lanovka konečně mohla svézt první pasažéry. V sobotu 10. února se do Orlického Záhoří těšil nejeden lyžař, po dlouhém čekání se tu pro ně otevřel nový areál. Užít si v něm můžou jeden z nejdelších sjezdů v české části Orlických hor. Měří 1700 metrů.

  1. „Všem Vám děkujeme! Dnešní den byl pro náš tým výjimečný a díky Vám se moc povedl! Po 20 letech se sen stal skutečností. Ski Areál Orlické Záhoří je na světě,“ vzkázali návštěvníkům provozovatelé na svém facebooku na konci prvního dne fungování.

SKIOZ se nachází v blízkosti osvětlené běžecké Ski Arény Orlické Záhoří v části Jadrná. Zkušební provoz se rozjel za zvýhodněné ceny. Déšť však lyžování nepřeje a hned v neděli kvůli špatnému počasí musel SKIOZ zavřít. V pondělí se lanovka znovu rozjela, ale na facebooku areálu se objevilo upozornění: „Podmínky pro lyžování jsou obtížné, prosíme začínající lyžaře o zvýšenou opatrnost, sníh je hodně mokrý a těžký.“

O vybudování lyžařského areálu obec usilovala dvě desítky let. Investorem je společnost Skiareál Orlické Záhoří, v ní má obec Orlické Záhoří 33procentní podíl, o zbytek se dělí soukromé firmy včetně provozovatele areálu společnosti A-Z Moto Czech.

K dispozici je tu půjčovna, lyžařská škola, občerstvení a v okolí i ubytování.

Když to pak sněhové podmínky umožní, lidé s oblibou vyrážejí také na místní osvětlený běžecký okruh. Nyní mají vyznavači běžeckého lyžování novou příležitost nechat se v této části Orlických hor vyvézt až k bílým stopám na hřebeni čtyřsedačkovou lanovkou. Ta původně vozila lyžaře ve Švýcarsku.

 

Zdroj:www.rychnovsky.denik.cz

Autor: Jana Kotalová