02.01.2014 | www.tyden.cz

Hory trápí nedostatek sněhu. Nespokojený lyžař demoloval WC

Nadprůměrně teplá zima nadále trápí provozovatele lyžařských areálů. Přírodní sníh se vyskytuje jen ojediněle, málo je i toho technického.

     Ani na horách často není možné zasněžovat, takže ve většině středisek stále nemohli zprovoznit všechny sjezdovky. Na druhou stranu se lyžuje i nedaleko Prahy, v Chotouni mají 40 až 60 centimetrů sněhu a po hlavní sjezdovce zprovoznili rovněž dětský areál.

    Dobré podmínky pro lyžování jsou na Šumavě, kde noční mráz umožnil vyrobit dostatečné zásoby technického sněhu. Zlepšila se situace na Zadově, trvale dobrá je ve skiareálu Lipno.

    V šumavských areálech v Plzeňském kraji se však lyžařské podmínky zhoršují, za poslední dva týdny se mohlo zasněžovat jen dvě noci. V provozu je pět středisek, čtyři na Železnorudsku a jeden v Kašperských Horách. Nejlepší podmínky hlásí největší šumavský areál Špičák.

    Celkem asi 20 kilometrů tratí s průměrně 30 centimetry sněhu nabízí krkonošský SkiResort Černá hora - Pec pod Sněžkou. Solidní podmínky jsou rovněž v Harrachově, kde je v provozu 80 procent areálu.

    Čtyři sjezdovky jsou otevřené na Klínovci, největším areálu v Krušných horách. Lyžuje se rovněž na Božím Daru, ale níže umístěné areály na zahájení sezony stále čekají. Z lyžařských středisek Ústeckého kraje se zatím jezdí jen v Zadní Telnici na Ústecku.

    Kvůli nedostatku sněhu omezil provoz liberecký sportovní areál Ještěd. Lyžuje se už jen na sjezdovce F10, řekl ředitel areálu Jan Svatoš. Provoz chce areál udržet až do neděle, co bude dál, zatím není jasné. Kvůli nedostatku sněhu se na sjezdovkách objevují vydřená místa v Rokytnici nad Jizerou.

    "Podmínky nejsou dobré, na sjezdovkách jsou vydřená místa, vypadá to spíš jak na jaře," říká Jiří Krtička ze Spartaku Rokytnice. Lidí podle něj ubylo. "Každý den se s námi někdo dohaduje, že chce vrátit peníze... Jeden rozhořčený lyžař, když jsme mu nevrátili peníze, nám ve středu zdemoloval toalety," postěžoval si.

    Podmínky pro lyžování se zhoršují také v Pardubickém kraji. Zimní areály omezují rozsah sjezdových tratí, některé to kompenzují nižšími cenami. V nejbližších dnech se zlepšení nedá očekávat, řekli provozovatelé středisek.

    V Olomouckém kraji má nejlepší podmínky nejvýše položené středisko Ovčárna na Pradědu. V areálu leží 70 až 85 centimetrů přírodního sněhu. Většina ostatních lyžařských resortů v tomto kraji se podobně jako jinde zaměřuje na udržení hlavních sjezdovek, ostatní služby musely omezit.

    O víkendu se bude i přes oblevu lyžovat v některých areálech ve Zlínském kraji. Někteří provozovatelé ale zvažují, že po neděli provoz přeruší a střediska opět otevřou, až se ochladí.

    Podmínky nejsou dobré ani v Beskydech. Například areál v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku už počátkem týdne musel přerušit provoz. Na Vysočině budou otevřeny asi jen čtyři sjezdovky. Na jižní Moravě se i přes teplé počasí lyžuje v Olešnici na Blanensku a v Němčičkách na Břeclavsku.

   Vzhledem k nedostatku přírodního sněhu jsou na tom ještě hůře běžkaři. Na Šumavě byly stopy upravované naposledy 13. prosince, od té doby sníh nepadal. "Dá se trochu jezdit kolem Gerlovy Hutě," řekla dnes Martina Najmanová ze železnorudského infocentra. V Jeseníkách jsou udržované jen trasy mezi Ovčárnou a Švýcárnou a kolem Paprsku.

 

Zdroj: www.tyden.cz