18.12.2018

iDNES.cz:Děla jsou na suchu, inspektoři kontrolují odběr vody na zasněžování

Inspektoři vyrazili na kontroly do lyžařských areálů v Jeseníkách. Hlídají, zda jejich provozovatelé neporušují zákaz nadměrných odběrů vody z toků na zasněžování. Důvodem jsou extrémně nízké průtoky v řekách a potocích.

 

Pokud areály nemají vlastní nádrže, jejich draze nakoupené zasněžovací technika stojí, jako třeba v Koutech nad Desnou či v Petříkově.

Vodohospodáři odhalili zatím jen několik případů porušení předpisů. V průběhu zimní sezony hodlají kontroly ještě zintenzivnit.

„Reagujeme na současnou hydrologickou situaci. Průtoky v tocích jsou až extrémně nízké. To je důvod, proč se nyní zaměřujeme na odběratele, kteří ve svých lyžařských areálech odebírají vodu z toků na zasněžování,“ uvedla Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry.

To kontroluje areály na Jesenicku a Bruntálsku. Podle ní je současná situace s nedostatkem vody výjimečná, nikdy v minulosti Povodí tyto problémy řešit nemuselo.

„Kontroly provádíme proto, abychom jednotlivé odběratele upozornili na případné nedostatky a požádáme je o jejich odstranění. Chceme se s nimi dohodnout, nemáme potřebu nikoho trestat,“ ubezpečila Vlčková.

Za nedodržení předpisů pokuta až milion nebo naúčtování vody
Část významných lyžařských areálů na šumperské straně Jeseníků prověřuje Povodí Moravy.

Jednou z hlavních podmínek při odběru vody je podle vodohospodářů dodržování stanoveného minimálního zůstatkového průtoku v toku pod místem odběru, aby nebyl ohrožen život v řece.

„Při opakovaném překračování povolených odběrů či nedodržení minimálních zůstatkových průtoků hlásíme případ na příslušný vodoprávní úřad a na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP),“ uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Kontroloři z Povodí Moravy zaznamenali letos zatím jen několik případů, kdy majitelé areálů porušili předpisy. „Méně závažné věci jsme řešili na místě s provozovatelem domluvou a byla zjednána okamžitá náprava. Kontroly budeme v průběhu zimní sezony zintenzivňovat,“ dodal Chmelař.

Nezávisle na vodohospodářích jezdí do terénu také inspektoři z ČIŽP a úředníci z vodoprávních úřadů.

„Zatím jsme nezaznamenali neoprávněné odběry. To ale neznamená, že k nim někde nedochází, takže v kontrolách budeme pokračovat,“ ubezpečil ředitel ČIŽP Olomouc Radek Pallós.

Za závažné nedodržení předpisů mohou inspektoři udělit pokutu až jeden milion korun nebo naúčtovat cenu neoprávněně odebrané vody až do výše 75 korun za kubík.

„Výkonná zasněžovací technika nám není nic platná“
V řadě jesenických lyžařských areálů mají s nedostatkem vody velké problémy, jako například v Koutech nad Desnou nebo ve středisku Kaste v Petříkově.

„Musíme dodržovat legislativu, takže nemůžeme odebírat víc vody, než nám umožňuje stav v řece Desná,“ sdělil šéf střediska v Koutech Petr Marek. V Desné je nyní hladina na hranici sucha.

„Máme dostatek výkonné zasněžovací techniky na co nejmasivnější zasněžování, ale není nám to nic platné, protože ji při nedostatku vody nevyužijeme. Přitom bychom potřebovali areál vysněžit co nejdříve,“ přidal majitel střediska Kaste v Petříkově František Kaštyl.

Výhodu teď mají střediska, která mají své nádrže na vodu. Například Přemyslov v Jeseníkách před letošní zimou dokončil svou již druhou retenční nádrž, celkem tam tak mohou zadržet až 6 500 kubíků vody.

„My bychom bez rezervoárů nemohli vůbec existovat. Objem obou nádrží nám stačí na základní vysněžení naší hlavní sjezdovky,“ sdělil šéf přemyslovského střediska Jaroslav Podzimek.

Autor: Rostislav Hányš

Zdroj: www.idnes.cz