27.11.2018 | cestovani.idnes.cz

    Jako letenky. Ceny skipasů na Slovensku se budou měnit podle vytíženosti

Největší lyžařská střediska na Slovensku od nadcházející sezony upustí od pevného ceníku skipasů. Nově se budou ceny lístků na vleky a lanovky měnit průběžně v závislosti hlavně na vytíženosti středisek.

O průběžných změnách v cenách lístků za skipasy informovala společnost Tatry mountain resorts (TMR), která provozuje skiareály ve Vysokých i Nízkých Tatrách a která podniká také v České republice a v Polsku. Nový systém stanovení cen TMR uvádí do praxe spolu s některými lyžařskými středisky ve Švýcarsku jako první v Evropě.

„Očekáváme zvýšení průměrné ceny skipasů ve vrcholech sezony. Naopak, je reálné, že mimo sezonu budeme prodávat i za nižší ceny než v minulosti,“ uvedla mluvčí TMR Zuzana Dobránszka.

Nový systém prodeje skipasů je podobný tomu, který uplatňují například prodejci letenek. Podle Dobránszké tak obecně platí, že kdo si koupí skipas v předstihu, zaplatí méně než při koupi na poslední chvíli. Společnost stanovila minimální i maximální možnou cenu.

Z online ceníku TMR vyplývá, že si připlatí lyžaři, kteří plánují zakoupit skipas na konec prosince, kdy skiareály tradičně čelí náporu návštěvníků. Například v největším slovenském lyžařském středisku Jasná nedaleko Liptovského Mikuláše přijde permanentka na 30. prosince u pokladny na 60 eur (1 560 korun). To je výrazně více než loni, kdy TMR ještě uplatňovala pevné ceny pro jednotlivé části sezony. Naopak, na některé dny v lednu 2019 jsou ceny skipasů zatím nižší, než tomu bylo ve stejném období letos.

Podobně jako v minulosti ušetří ti lyžaři, kteří si skipas koupí přes internet prostřednictvím zákaznického programu TMR nebo v samoobslužných terminálech přímo v areálech. Nejvyšší ceny budou při koupi v tradičních pokladnách. TMR již v současnosti prodává 60 procent lístků na vleky a lanovky elektronicky.

Nový způsob prodeje skipasů TMR spustila na začátku minulého týdne, kdy také uvolnila do prodeje 10 tisíc jednodenních permanentek v hodnotě od devíti eur (234 korun). Výraznou většinu z levných skipasů společnost prodala již během prvních dvou dnů.

TMR zatím neplánuje zmiňovaný systém průběžného stanovování cen skipasů zavést ve svých střediscích v Česku a v Polsku.

Mezi nejpočetnější zahraniční skupiny lyžařů ve slovenských střediscích TMR patří Češi. Na celkové návštěvnosti se podílejí zhruba desetinou.

Zdroj: cestovani.idnes.cz

Autor: ČTK