12.06.2023

Na horách zbytečně umírají lidé, upozorňuje spolek. A vyzývá vládu k akci.

Seznamzpravy.cz: Řada lidí vyráží do hor pod vedením průvodců, kteří nemají potřebná oprávnění ani zkušenosti. Na túrách tak dochází ke zraněním i úmrtím. Unie horských povolání nyní vyzývá vládu, aby zakročila, a upozorňuje na nečinnost úřadů.

Unie horských povolání poslala vládě otevřený dopis. Vytýká v něm ministerstvům, že dlouhodobě neřeší regulaci a kontrolu rizikových horských profesí včetně průvodců. Řada lidí dnes bez potřebné kvalifikace organizuje a vede výpravy. Dějí se kvůli tomu nehody, někdy i s fatálními následky.
Na to, jak je česká legislativa v tomto ohledu nedostatečná, upozornily nedávno Seznam Zprávy v reportáži pořadu Terén Kristiny Cirokové. Ta se věnovala tragickým úmrtím dvou mladých žen – Dagmar a Radky. Zemřely na ferratách v Rakousku. Obě výpravy organizoval muž, který byl po první tragédii vyloučen z Českého spolku horských průvodců.


Jen díky iniciativě pozůstalých rodin, které rok po druhé nehodě podaly trestní oznámení, se o případu dozvěděla policie. Dva muži z jižních Čech, kteří horské výpravy vedli a podle policie zanedbali řadu povinností, jsou kvůli tomu teď obžalovaní. Je to první případ toho druhu, který se dostal až k soudu.
 
Unie horských povolání nyní v otevřeném dopise píše, že na problémy a rizika, které tato díra v zákoně přináší, upozorňuje ministerstva dlouhodobě. „Netečnost odpovědných orgánů státní správy představuje nezodpovědný hazard s lidským zdravím a bezpečností,“ píší zástupci horských profesí v dopise.
Předseda unie Ladislav J. Janků hovoří o tom, že přicházejí další zprávy o vážných zraněních či úmrtích způsobených neodborným a nekvalifikovaným vedením vysokohorských túr. Těmto událostem by se přitom podle něj dalo zabránit.

„Jako zástupci horských povolání považujeme tyto události nejen za lidsky smutné, ale jako profesionálové i ve velké většině za ‚předejitelné‘, a tudíž zbytečné oběti na životech vnímáme jako alarmující stav,“ konstatuje Janků s tím, že mu přijde paradoxní, že stát zůstává i nadále „nečinným“.
Unie vypracovala už před pěti lety na žádost tehdejší ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové legislativní návrh, který by situaci špatného nastavení a kontroly horských povolání řešil. Od té doby se ale nic nezměnilo a návrh dál leží na ministerstvu.
„Je na místě dále čekat? Na co? Na řešení, které je po celou dobu připravené na stole? Nebo na další oběti?“ ptají se v dopise adresovaném všem ministrům zástupci unie.

Co je Unie horských povolání

Unie horských povolání je spolek zastřešující jednotlivé horské profese. Cílem unie je dosáhnout zvýšení kvality služeb v oblasti horského cestovním ruchu.
Unie koordinuje užší spolupráci mezi organizacemi, zastupuje a hájí zájmy členů i v jednáních se státní správou a samosprávami.
Zakládajícími členy Unie horských povolání jsou Asociace lanové dopravy, Česká asociace horských vůdců, Český spolek horských průvodců, Eduski ČR, Horská služba ČR.


Zdroj: horska-unie.cz

Cestovní ruch spadá pod Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). To přiznává, že současná právní úprava nedostatky má. Úřad se údajně problematikou dlouhodobě zabývá. Zároveň ale upozorňuje, že zodpovědnost nesou i jiné rezorty.
„V současné době MMR nemá v této oblasti žádné zákonné kompetence. Obsah a podmínky výkonu činnosti horských průvodců a horských vůdců včetně odborné způsobilosti vymezuje živnostenský zákon a jeho prováděcí předpisy. Právo kontrolovat činnost horských průvodců a horských vůdců mají živnostenské úřady, které spadají pod Ministerstvo průmyslu a obchodu,“ uvedla mluvčí MMR Veronika Hešíková.

Zdroj:SeznamZprávy.cz