13.07.2015 | www.novinky.cz

Německá lanovka na Zugspitze bude mít nejvyšší stožár na světě

Nově budovaná visutá lanovka na nejvyšší německou horu Zugspitze bude mít nejvyšší stožár na světě, jeho výška je projektována na 127 metrů.

Nově budovaná visutá lanovka na nejvyšší německou horu Zugspitze bude mít nejvyšší stožár na světě, jeho výška je projektována na 127 metrů. Dráha se podle agentury DPA bude pyšnit ještě dalším rekordem, a to nejdelší vzdáleností mezi stožárem a stanicí na vrcholu, ta bude činit 3207 metrů.

Rekord nejvyššího stožáru drží podle Wikipedie jedna z lanovek v rakouském Kaprunu. Její pilíř je vysoký necelých 114 metrů.

Na vrchol Zugspitze (2962 metrů nad mořem), který leží na rakousko-německé hranici, vedou tři lanovky. Jedna z rakouské strany a dvě z německé. Němci nyní staví novou lanovou dráhu, která nahradí tu z roku 1963. Tato lanovka, která se jmenuje Eibseeseilbahn, má mezi dolní a horní stanicí dva stožáry, zatímco nová bude mít jen jeden.

Konstrukce nové lanovky se od té stávající nebude lišit, její kapacita se ale zvýší. Současná gondola pojme 40 výletníků, do kabiny na nové lanovce se jich vejde třikrát více.

Očekává se, že nová lanovka zahájí provoz v zimní sezóně 2017/2018.

Zdroj: www.novinky.cz