17.02.2015

Newsletter 1/2015

Certifikáty ze školení obsluh lyžařských vleků na portálu ALDR, jednání za právnickou osobu podle nového občanského zákoníku a mnoho dalšího!

Certifikáty ze školení obsluh lyžařských vleků na portálu ALDR

Vzhledem ke stále se opakujícím dotazům z řad proškolených vlekařů připomínáme, že certifikáty ze všech školení jsou uloženy na portálu ALDR. Po přihlášení se k nim dostanete kliknutím na modrý název organizace pod nápisem Moje subjekty. Po rozbalení karty subjektu je třeba zarolovat úplně dolů a certifikáty si vyvolat kliknutím na jména jednotlivých pracovníků firmy. Podrobný obrázkový manuál je možné si stáhnout na této stránce. 

Jednání za právnickou osobu podle nového občanského zákoníku

§ 161 stanoví základní náležitosti jednání za právnickou osobu. Jednající má povinnost uvést, co jej opravňuje za právnickou osobu jednat, pokud to nevyplývá z okolností dané situace. Zástupce má povinnost uvést název právnické osoby, údaj o své funkci či zařazení a svůj podpis.

§ 437 NOZ Zastoupit právnickou osobu nemůže ten, jehož zájmy jsou v rozporu se zájmem zastoupené právnické osoby.

§ 164 řeší Člen statutárního orgánu může zastupovat právnickou osobu ve všech záležitostech. Jedná-li se o kolektivní statutární orgán a neurčí-li zakladatelské právní jednání jinak, může jednat v těchto záležitostech každý člen samostatně. Vzhledem k tomu, že nová právní úprava pojímá jednání jménem zastoupeného jako určitou formu zastoupení, použije se pro případ překročení rozsahu oprávnění jednat za právnickou osobu ust. § 440 odst. 1 nového občanského zákoníku.

Novely, které mění zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, účinné od 1.1.2015

Cílem novely č. 140/2014 Sb. je snížení administrativní zátěže podnikatelů. Tento zákon ruší jednu z povinností podnikatelů, a to opakovaně dokládat živnostenskému úřadu doklady, které již byly některému z živnostenských úřadů doloženy a skutečnosti, které tyto doklady osvědčují, se nezměnily. Další změny se týkají vedení údajů o podnikatelích v živnostenském rejstříku a směřují k větší ochraně soukromí a osobních údajů osob zapisovaných do rejstříku.
Novela č. 267/2014 Sb. mění ustanovení § 45a odst. 1-4 živnostenského zákona upravující ohlašování živností. Ustanovení § 45a  uvádí, co mohou fyzické osoby společně s ohlášením živnosti nebo žádostí o koncesi na živnostenském úřadu též podat, dále jaké použít tiskopisy a také, že živnostenský úřad předá získané informace příslušným orgánům.

Změny ve zdravotním pojištění od 1. ledna 2015

Pro všechny měsíce roku 2015 se zvyšuje minimální měsíční záloha na pojistné osob samostatně výdělečně činných na 1 797 Kč. Mění se i minimální částky pojistného u zaměstnanců a výše platby pojistného za osoby bez zdanitelných příjmů.

Minimální vyměřovací základ

Minimální vyměřovací základ OSVČ představuje dvanáctinásobek 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. Pro rok 2015 činí průměrná měsíční mzda 26 611 Kč. Minimální měsíční vyměřovací základ pro všechny měsíce roku 2015 je tudíž 13 305,50 Kč. Z toho je (po zaokrouhlení) minimální měsíční záloha na pojistné rovna částce 1 797 Kč.

Zálohu ve výši 1 797 Kč musí poprvé za leden 2015 uhradit OSVČ, které podle Přehledu za rok 2013 platily v roce 2014 zálohy nižší než 1 797 Kč (s výjimkou osob, které nemají stanoven minimální vyměřovací základ) a také OSVČ, které zahajují v roce 2015 samostatnou výdělečnou činnost.

Minimální vyměřovací základ zaměstnanců, resp. zaměstnavatelů je navázán na minimální mzdu. Nařízením vlády č. 204/2014 Sb. ze dne 15. 9. 2014 dochází od 1. ledna 2015 ke zvýšení minimální mzdy z částky 8 500 Kč na 9 200 Kč. Pojistné z tohoto vyměřovacího základu činí 1 242. Zdravotní pojištění za měsíc leden 2015 je splatné do 20. 2. 2015.

Maximální vyměřovací základ

Od 1. ledna 2015 přestává ve zdravotním pojištění platit pojem maximální vyměřovací základ.

Nárok na vrácení případného přeplatku pojistného z důvodu překročení maximálního vyměřovacího základu za období 2008 až 2012 lze uplatnit nejpozději do 31. prosince 2014.

Platba pojistného státem

Vyměřovacím základem pro platbu pojistného státem je částka ve výši 6 259 Kč, stanovená v zákoně o pojistném na veřejné zdravotní pojištění. Z tohoto vyměřovacího základu platí stát za osoby, za které je plátcem pojistného, pojistné ve výši 845 Kč měsíčně.

Platba pojistného u osob bez zdanitelných příjmů

Od 1. ledna 2015 činí pojistné osob bez zdanitelných příjmů 1 242 Kč měsíčně. Vyměřovacím základem zde je minimální mzda, která je od ledna 2015 stanovena ve výši 9 200 Kč.

 

Výběr ze změn v daňových zákonech v roce 2015

Plný výčet na serveru ministerstva financí

Podnikatelé - výdajové paušály

Od roku 2015 bude zaveden maximální limit pro uplatnění výdajových paušálů i u zbývajícího 60% a 80% paušálu. Limit pro všechny paušální výdaje tak bude odpovídat tržbám ve výši 2 000 000 Kč.

„Malí“ podnikatelé

Do letoška mohli podnikatelé s méně než 26 zaměstnanci hradit nemocenské pojištění s vyšší sazbou 3,3 % a následně odečíst od plateb pojistného na sociální zabezpečení polovinu částky zaplacené jako náhrada mzdy při pracovní neschopnosti zaměstnanců. Od roku 2015 se tato možnost ruší.

Rodiče s dětmi

Rodiče si mohou uplatnit slevu na dani ve výši prokázaných výdajů za umístění dítěte ve školce nebo předškolním zařízení, ve kterých budou mít umístěné své dítě, tzn. „školkovné“.

Nová zjednodušení pro zaměstnavatele

Správce daně bude nově zodpovědný za vybrání dluhu, který vznikne v důsledku chyby zaměstnavatele způsobené nedostatečnými informacemi ze strany zaměstnanců. Dříve musel dlužné částky od zaměstnanců vymáhat zaměstnavatel.

Nové povinnosti pro zaměstnavatele

Jde například o povinnost vyžadovat potvrzení o poskytování daňového zvýhodnění v případě zaměstnanců, kteří vyživují děti ve společné domácnosti a žádají o daňové zvýhodnění na děti.

Životní pojištění

Daňová zvýhodnění nebudou poskytována u těch smluv, které umožní výběry naspořené částky dříve než po 60 měsících trvání smlouvy nebo před dovršením 60 let věku.

Podíly na zisku

Podíly na zisku obchodních korporací mohou nově získat i osoby, které nevlastní podíl na této korporaci.

Zpřesnění úpravy finančního leasingu

Aby byla naplněna ekonomická podstata finančního leasingu, byla doplněna kritéria přesněji definující tento institut.

Přefakturace

Nově je přeformulováno ustanovení, podle kterého lze pro daňové účely uznat i nedaňový výdaj, pokud je krytý přímo souvisejícím výnosem.

Opravné položky k pohledávkám

Zákon o rezervách upravuje možnost vytvořit daňově účinné opravné položky k neuhrazeným pohledávkám ve výši 100 % neuhrazené hodnoty pohledávky již po uplynutí 30 měsíců od její splatnosti (dnes je tato doba stanovena na 36 měsíců).

Uplatnění odčitatelných položek při daňové kontrole

Položky odčitatelné od základu daně bude možné bez omezení uplatnit prostřednictvím dodatečného daňového přiznání i v rámci daňové kontroly.

Důchodci

Vrací se základní sleva na dani ve výši 24 840 Kč pracujícím starobním důchodcům i důchodcům s příjmem z pronájmu.

 

ZMĚNY V DAŇOVÉM ŘÁDU

Podání, která je nutné nově činit elektronicky

Od 1. ledna 2015 dojde k rozšíření okruhu podání, které je nutné činit elektronicky - datovou schránkou či přes portál EPO s elektronickou autentizací.

Povinnost elektronického podání nově vzniká, pokud:

§  se jedná o tzv. formulářové podání – přihlášku k registraci, oznámení o změně registračních údajů, daňové přiznání, hlášení, vyúčtování, dodatečné daňové přiznání, následné hlášení a dodatečné vyúčtování, a současně

§  podání činí osoba, která má zpřístupněnu datovou schránku (popř. ji má zpřístupněnu její zástupce).

Zavedení úroku z daňového odpočtu

Úrok z daňového odpočtu je kompenzací nepřiměřeně dlouhého zadržování daňového odpočtu (zejména nadměrného odpočtu u daně z přidané hodnoty) správcem daně v důsledku dlouho trvajícího postupu k odstranění pochybností.

Jednání právnické osoby při správě daní

Zjednodušuje se jednání právnické osoby, pro jejíž jednání je podle soukromoprávní úpravy vyžadováno společné jednání více členů statutárního orgánu. Nově platí, že při správě daní v téže věci může jménem právnické osoby jednat pouze jedna fyzická osoba. Jednat jménem právnické osoby může tedy jakýkoliv člen statutárního orgánu.

 

ZMĚNY V ZÁKONĚ O DPH

Změny přijaté v tzv. sazbové novele zákona o DPH

Tato novela zavádí druhou sníženou sazbu DPH ve výši 10 %. Dále se v ní zrušuje jednotná sazba daně 17,5 %, která měla být účinná od 1. 1. 2016.

Vybrané zboží podléhající 10% sazbě DPH  - nenahraditelná dětská výživa, léky, veterinární léčiva a knihy. Doplňují se některé výrobky se sníženým obsahem lepku a bez fenylaninu zejména určené pro výrobu potravin pro osoby s celiakií a fenylketonurií (např. mlýnské výrobky a jejich směsi a další výrobky).

Změny navrhované v řádné novele zákona o DPH

Tato novela obsahuje zejména návrhy týkající se boje s daňovými úniky, tj. například rozšíření režimu přenesení daňové povinnosti, kontrolní hlášení, dále změny vztahující se k uplatnění snížené sazby DPH u stavebních a montážních prací u staveb pro bydlení a pro sociální bydlení a uplatnění DPH při dodání a nájmu nemovitých věcí.

Zachování stávající výše obratu 1 000 000 Kč pro povinnou registraci plátce

Zákon č. 458/2011 Sb. a následně zákon č. 502/2012 Sb. stanovil snížení výše obratu pro vznik povinnosti stát se plátcem z 1 mil. Kč na 750 tis. Kč, a to s odloženou účinností od 1. 1. 2015. Novela zákona o DPH obsahuje návrh na zrušení této úpravy. Možnost dobrovolné registrace plátce není tímto zákonem nijak dotčena.


Kancelář ALDR
**************************************************************
Asociace lanové dopravy
U Rajské zahrady 1912 / 3
130 00  Praha 3

tel.: +420 233 552 302
fax: +420 233 555 243
mobil: +420 724 190 877
e-mail: info@aldr.cz
www.aldr.cz