03.01.2020

Novinky.cz: Desítky lyžařů strávily hodiny na nefunkční lanovce. Potrestán nikdo nebude, rozhodla policie

Po téměř ročním vyšetřování policie uzavřela případ 71 uvízlých lyžařů na lanovce na Bukové hoře na Orlickoústecku. Nikdo nebude potrestán, protože nebyly porušeny žádné předpisy, řekla v pátek na dotaz Novinek mluvčí policie Eva Maturová. Lanovku zastavil spadlý strom, na pomoc lyžařům tehdy vyrazily dva vrtulníky.

 

Vyšetřování bylo odloženo už loni v listopadu s tím, že žádná osoba nebude obviněna.
Policie při vyšetřování spolupracovala s Drážní inspekcí, mezi jejíž kompetence lanové dráhy spadají. Inspektoři zjistili, že žádný zákon neukládá vlastníkům lesů povinnost udržovat stromy v takovém stavu a výšce, aby svým pádem neohrozily bezpečnost lanovky.

„Z uvedeného důvodu tedy v této věci nelze dovozovat ani žádnou z forem nedbalostního jednání,“ uvedla Maturová.
Upozornila také, že kolizi s padlými stromy vlivem větru nelze zabránit ani tehdy, když jsou dodrženy předpisy včetně ochranného pásma lanovky ve vzdálenosti 10 metrů.

Lyžaři uvízli na lanovce loni v půlce ledna. Na lanovou dráhu ve skiareálu spadl strom a na lanovce zůstalo 71 lyžařů. Původně bylo v plánu odřezat spadlý strom a zprovoznit lano, tak aby v nouzovém systému lanovka dovezla lyžaře do bezpečí. To se ale nakonec nezdařilo.
Lidem na pomoc vyrazili hasiči, horští záchranáři i dva vrtulníky. Záchranná akce trvala přes tři hodiny. Lyžaři nebyli nijak zraněni ani podchlazeni, protože sedačky jsou vyhřívané.

Zdroj: www.novinky.cz