28.12.2015

Speciál Radiožurnálu:Čeká se ochlazení, lyžařská střediska ale ztráty nedoženou.

České hory jsou prakticky bez sněhu, na tom technickém se lyžuje jen v několika střediscích v Jeseníkách, Krkonoších a Orlických horách. Podle meteorologů se bude ochlazovat a první týden v lednu by měl padat sníh – doženou lyžařské areály ztráty? A pomůže technické zasněžování?

Podle meteoroložky Taťány Míkové je teplá zima způsobena cirkulací, tedy tím, jak se pohybuje vzduch nad evropským kontinentem, navíc to nesouvisí jenom s Evropou, ale i s Atlantikem. „Potřebovali bychom dostat vlhký oceánský vzduch ze Severního moře k nám do střední Evropy. To by bylo sněžení jako vystřižené,“ upozorňuje. 

Ochlazení ale podle ní přijde od východu, jako první se ho dočkají Jeseníky a Beskydy, Krkonoše si budou muset na mráz pár dní počkat. 

To je podle prezidenta Asociace lanové dopravy Jakuba Juračky sice dobrá zpráva, která ale přichází příliš pozdě. „Vánoční svátky jsou třetina až čtvrtina tržeb celé zimní sezony,“ podotýká s tím, že Češi jsou národem lyžařů a rodiny jezdí na hory především o prázdninách. 

„Pro nás jsou ztráty v zimní sezoně nedohnatelné. První dva týdny v lednu jsou ze sezony nejslabší, rodiny se vrací do škol, zabíhá se běžný rodinný režim,“ dodává. S ním souhlasí i ředitel Sportovního areálu Ještěd Jan Svatoš, podle kterého by zima musela trvat velmi dlouho a být vydatná, aby se podařilo ztrátu dohnat. 

Vypočítává také, že co se týče ztrát, tak na Ještědu se dostávají k osmi milionům korun. „Přesto doufáme, že se nám podaří dostat se alespoň do černých čísel,“ dodává. 

Technické zasnězování? To je alchymie! 

Ačkoliv se čekají mrazy, tak na první přírodní sníh se můžeme těšit až v neděli, nepůjde ale o velké množství. „Více přírodního sněhu bychom měli mít příští týden, na začátku prosince jsme tušili, že první velký sněhopad by mohl přijít v prvním lednovém týdnu,“ říká. 

A co se týče technického zasněžování, tak to je stále náročnější kvůli přírodním podmínkám. „Dříve jsme čekali týden, než zamrzla zem. Dnes ve chvíli, kdy spadne teplota k mínus jednomu stupni, tak pohotovost se stává realitou,“ vysvětluje. 

Technické zasněžování je podle něj lidsky náročnější, vyžaduje určitou alchymii a obětavost lidí. Jak ale přilákat lidi do lyžařských areálů? Například na Ještědu se snaží jít cestou zkvalitňování služeb a nabídky, protože je na to více času. „Určitě se pro nás stává prioritní využití areálu a lanovek v létě,“ nastiňuje Jan Svatoš s tím, že letní sezona se stává nedílnou součástí tržeb.

 Zdroj: www.rozhlas.cz