27.06.2015 | http://www.pozary.cz/

Tepličtí lezci využívají k výcviku speciální lezecký trenažér, představuje lanovou dráhu

Lezecká skupina teplických hasičů využívá ke své práci a především pak k výcvikům i speciální lezecký trenažér opravdové lanové dráhy. Polygon se skládá z několika částí, kde hasiči – lezci absolvují jak pravidelnou odbornou přípravu, tak zde probíhá jednou ročně i intenzívní čtrnáctidenní výcvik nových hasičů – lezců. Říká to instruktor lezecké skupiny HZS Teplice Jiří Jurčík.

"V zadní části budovy se nachází lezecká stěna, na které je ochoz, ze které se může hasič slaňovat. Potom je zde simulace lanové dráhy na Komáří Vížce, kde si nacvičujeme záchranu osob z lanovky. Naše lezecká skupina je totiž předurčena i na zásahy právě na lanovce na Komáří Vížce u Bohosudova na Teplicku. Jde o nejdelší lanovou dráhu v České republice. V minulosti jsme zaznamenali již řadu ostrých zásahů, kdy jsme zachraňovali kvůli poruše v mnoha případech turisty, kteří uvízli na lanové dráze. Proto tam také každoročně provádím součinnostní cvičení s leteckou záchrannou službou, policejní letkou i horskou službou,"

uvedl instruktor lezecké skupiny HZS Teplice Jiří Jurčík

Při ostrých výjezdech na Komáří Vížku pak hasiči využili nejen lanovou techniku k záchraně turistů, ale i výsuvné žebříky.

Lezecký polygon na teplické stanici hasičů byl vybudován jako krajské středisko a využívají ho proto k výcviku všichni hasiči – lezci z celého kraje. Lezecká skupina teplických hasičů má 12 členů a na každé směně tak slouží čtyři hasiči – lezci.

Jednotka zasahuje nejčastěji při vyproštění lidí nebo zvířat například ze studny, zachraňuje spadlé horolezce ze skal nebo sundává parašutisty a paraglaidisty ze stromů. Stále častěji pak lezeckou skupinu teplických hasičů povolávají do akce i policistů, kteří se potřebují dostat například do uzamčených bytů panelových domů.

Zdorj: JV PRESS / Jan Vraný – www.e-mostecko.cz