01.01.2022

Unie: Zastavení Antiviru B způsobí další propouštění v cestovním ruchu

Zastavení vyplácení příspěvku B programu Antivirus bude mít podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) výrazný dopad na další propouštění v turismu. V ohrožení jsou pracovní místa zvláště ve velkých městech. Odvětví je dlouhodobě omezeno kvůli protiepidemickým restrikcím, další zpřísnění ministři zavedli nedávno, a to bez státní pomoci. Unie proto vládu žádá o podporu zaměstnanosti, uvedla v tiskové zprávě.

O pozastavení Antiviru B od 1. ledna kabinet rozhodl na středečním jednání, podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je třeba vyhodnotit, zda se za současné situace jedná o efektivní nástroj pomoci. Příspěvkem B programu Antivirus stát při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin dorovnává 60 procent náhrady mzdy do 29.000 korun. Minulá vláda schválila, že podporu budou firmy moci čerpat od začátku listopadu do konce února.

Omezení cestování Českou republiku podle ČUCR připravují o miliardy v příjmech z příjezdů zahraničních turistů, ale hlavně ohrožují "sociální status" mnoha zaměstnanců v oboru. "Bez otevřených hranic a možnosti využívat služby již řada podnikatelů své zaměstnance neudrží," uvedl první viceprezident ČUCR Jakub Juračka.

Práci takto podle ČUCR mohou ztratit lidé z cestovních agentur v organizovaném příjezdovém cestovním ruchu, cestovních kanceláří, průvodci, pracovníci nepravidelné zájezdové autobusové dopravy, letecké dopravy, dále zaměstnanci v ubytovacích a stravovacích provozech i návazných službách.

Cestovní ruch před pandemií koronaviru v roce 2019 zaměstnával zhruba 250.000 lidí. Odvětví tvořilo tři procenta hrubého domácího produktu ČR. Propad turismu loni kvůli pandemii a souvisejícím opatřením podle dřívější informace ČUCR přesáhl 161 miliard korun. Tržby v cestovním ruchu v roce 2019 dosáhly 300 miliard korun.

 

Zdroj: ČTK

Připojené soubory