12.08.2015 | www.metro.cz

Užijte si ji ještě. Lanovka na Petřín nebude jezdit celý půlrok

Pokud se chcete projet lanovkou na Petřín, máte poslední šanci do neděle 6. září. Den poté totiž začne její oprava, která potrvá dlouhých šest měsíců. Na kopec tak budete muset pěšky nebo oklikou autobusem.

Během půlroční výluky od 7. září do 18. března se bude kompletně rekonstruovat mostní konstrukce dráhy a stanice Nebozízek. Kromě toho odborníci udělají pravidelnou revizi dráhy i vagonů, v nichž vymění podlahy. Zároveň technici zkontrolují elektrické zařízení lanovky, vymění tažná a brzdná lana.

„Pravidelné revize lanové dráhy, během nichž je pro cestující mimo provoz, se dělají dvakrát do roka. Nadcházející výluka je ojedinělá svou délkou a rozsahem oprav, kterými dráha projde. Cestující se mohou těšit, že jim na jejím konci představíme zastávku Nebozízek ve zbrusu novém kabátě,“ řekl vedoucí provozu dráhy Pavel Kejha.

Lanová dráha na Petřín zahájila svůj provoz v roce 1891, tehdy jezdila ještě s pohonem na vodní převahu. Její provoz skončil v souvislosti s 1. světovou válkou a obnoven byl až v roce 1932. To už lanovka jezdila na elektřinu. Po sesuvech půdy v roce 1965, které způsobily zničení její tratě, byla znovu obnovena až v roce 1985, kdy byla také začleněna do systému městské hromadné dopravy.

Nyní lanovka překonává na 510 metrech převýšení 130 metrů. Má tři zastávky, mezi nimiž se její dva vozy pohybují rychlostí 4 metry za sekundu.

 

Zdroj:www.metro.cz